Festiwal Hanami
Zapraszamy na Festiwal Hanami 2025!
Festiwal Hanami 2025
PAN Ogród Botaniczny w Powsinie
ul. Prawdziwka 2, Warszawa
12-13 kwietnia 2025
(sobota i niedziela)
godz. 10:00-17:00
Rok temu naszym Sponsorem była
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie od lat kształci specjalistów w obszarze informatyki, zarządzania informacją, kultury Japonii, architektury wnętrz oraz projektowania graficznego. Unikatowy Wydział Kultury Japonii dedykowany jest miłośnikom japońskiej kultury, popkultury oraz języka. Studia na kierunku Kultura Japonii poszerzają wiedzę o sztuce Dalekiego Wschodu i rozwijają kompetencje językowe poprzez naukę japońskiego wzbogaconą o podstawy koreańskiego. PJATK jest najlepszą prywatną uczelnią o profilu informatycznym w Polsce, co potwierdzają prestiżowe rankingi oraz zadowoleni Absolwenci.
Historia Festiwalu
Historia Festiwalu sięga 2010 roku, kiedy Ewa Strebeyko, pomysłodawczyni Festiwalu, po raz pierwszy zaprosiła pasjonatów kultury japońskiej zrzeszonych wokół Fundacji Sakura do wspólnego świętowania kwitnienia japońskich wiśni sakura w parku Pole Mokotowskie w Warszawie. Spotkanie odbyło się pod sakurami posadzonymi w Alei Sakur (zwanej też Parkiem Sakura) przez Fundację Sakura.
Z roku na rok inicjatywa Hanami rozrastała się i już w 2012 roku mogliśmy mówić o Festiwalu Hanami, w którym uczestniczyły setki gości oraz wielu wystawców, artystów i ekspertów od japońskiej kultury. Na Hanami prezentowaliśmy stoiska rękodzielników, warsztaty gier japońskich, występy taneczne i muzyczne oraz pokazy japońskich sztuk walki.
Nasz festiwal kierowany był zawsze do szerokiej publiczności, od znawców kultury tradycyjnej i sztuk japońskich, po miłośników pop-kultury. Wielokrotnie też zmieniał i dostosowywał swoją formę.
W 2015 roku Ewa Strebeyko zaczęła organizować Festiwal Hanami w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, czyli jako Szkoła Języków Orientalnych RakuGaku.
Od 2017 roku, ze względu na zakaz organizowania plenerowych festiwali w Alei Sakur, Hanami zmieniało kilkukrotnie lokalizację – byliśmy w klubie Iskra oraz w pubie Lolek na Polu Mokotowskim.
W 2019 roku spotkaliśmy się na piknikowym pospolitym ruszeniu, bez zorganizowanych stoisk i sceny, ponieważ nadal przepisy parku Pole Mokotowskie nie pozwalały nam zorganizować festiwalu, a bardzo chcieliśmy wrócić pod kwitnące sakury.
W 2020 roku została powołana do życia Fundacja Ikigai, prowadzona przez Ewę Strebeyko i trzy znawczynie japońskiej kultury: Rinę Papadopulu, Kingę Owczarską i Katarzynę Górską. W tym samym roku Festiwal nie odbył się ze względu na ograniczenia, które wymusiła pandemia Covid-19.
Rok 2021 nadal był pod znakiem pandemii koronawirusa, dlatego postanowiliśmy zrealizować Festiwal Hanami 2021 Online w postaci serii pokazów, wykładów i warsztatów nagranych pod sakurami i prezentowanych w serwisie YouTube.
W 2022 roku wróciliśmy z przytupem do stacjonarnej, otwartej formuły Festiwalu. Hanami odbyło się u podnóża schodów Zamku Ujazdowskiego w parku Agrykola w Warszawie i było niewątpliwym sukcesem organizacyjnym, goszcząc kilka tysięcy osób!
W 2023 roku Fundacja nawiązała współpracę z PAN Ogrodem Botanicznym w Powsinie, który przyjął nasz Festiwal jako punkt kulminacyjny Miesiąca Japońskiego pod honorowym patronatem Ambasady Japonii. Dzięki współpracy z Ogrodem Festiwal zyskał nowy wymiar nawiązujący do tradycyjnych japońskich pikników pod sakurami.
W roku 2024 Festiwal Hanami ponownie odbył w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, w ramach Miesiąca Japońskiego. Udało nam się udowodnić, że odrobina deszczu nie jest w stanie zniechęcić fanów Festiwalu do wspólnego cieszenia się pięknem kwitnących wiśni i japońskiej kultury, a ich entuzjazm ma moc przeganiania chmur!